Sapanca

Kartepe

  • SAPANCA
  • SAPANCA
  • SAPANCA

Özellikler

Ekseni genellikle birinci zaman kayaclarından olusan dag, maki ve orman örtüsüyle kaplıdır. Fındık, Mese, Kestane cok sık bulunan agaclardır. Ormanlık kesimlerde gecen yüzyıllarda yerlestirilmis göcmenlerin köylerine rastlanır. Bu kesim az nüfusludur. Buna karsılık, dag eteklerinde zeytinlikler ve meyve bahceleri arasında sıralanan köyler ve kasabalar vardır. Kartepe'nin güney yamaclarından Pamukova'ya inen stabilize yol, kısın ulasıma kapanır.
Kıs sporlarının yapıldıgı diger turistlik bölgelerimizden deniz manzaralarına sahip birkac dagdan biri olması nedeniyle ayrı bir gü­zellik tasıyan Kartepe, yaz ve kıs faydalanılabilecek bir özellige sahiptir..

Turizm

Kartepe ormanları ve Kuzu Yaylası, günübirlik ve yatılı turizme hizmet vermektedir. Ayrıca Türki­ye'nin en nefis alabalık cinsi Kartepe üzerindeki kücük göllerde mevcuttur. Günümüzde bahar ve yaz aylarında da gezilmeye elverisli olan Kartepe bu özellikleri dikkate alınarak kıs sporlarının yapılabilecegi bir turizm merkezi haline getirilmis olup kayak yapmayı sevenlerin ugrak yeri haline gelmistir. Diger kayak merkezlerinden farklı olarak denize cok yakındır. Özellikle Istanbul’a yakınlıgı cazibesini ayrıca artırmıs ve Uludag’a ciddi bir rakip haline gelmistir.