Sapanca

Sapanca Golu

  • SAPANCA
  • SAPANCA
  • SAPANCA
  • SAPANCA

Fiziksel Özellikler

Uzunlugu: Dogusunda yer alan Sakarya Nehri ve batısındaki izmit Körfezi arasında, deniz seviyesinden 33 m yükseklikte yer alan gölün uzunlugu, dogu-batı dogrultusunda 16 km, eni ise kuzey-güney dogrultusunda 5 km.dir
Yüz ölcümü: Gölün uzun dönem ortalama yüz ölcümü 46,9 km²’dir ve su havzasının alanı da 296 km² olarak hesaplanmıstır.
Derinligi: Gölün derinligi en cok 53 m.dir. Göl tabanı kuzeydogu ve batıda yükselir. Göl tabanı kuzeyden, güneyden ve güneydogudan fay kontrollü sarp canak duvarları ile cevrilidir.
Hacmi: Sapanca Gölü’nün hacmi 1,7 km³dür. Ortalama derinlik 36 m.dir. Gölün seviyesi denizden 33 m yüksektir. canagın en cukur yeri deniz seviyesinden 28 m daha asagıda yer alır. Göl seviyesinin degisiminde depremlerinde etkisinin bulundugu tespit edilmistir. En büyük seviye degisimi 1967 Mudurnu Depremi sonrası hesaplanmıstır. Gölün fazla suları dogu ucundaki gidegenle cark Suyu'nu olusturur. cark Deresi Ferizli Seyifler köyü cıvarında Sakarya nehri ile birlesir. Sapancanın suları bir kapakla kontrol edilerek cark Suyu'na bırakılır, su kotu 29,90 m ile 31,50 m arasında tutulması hesaplanmıstır.

Dogal Yasam

Göl cevresinde yıl boyunca yapılan gözlemlerde 12 takımdan, 28 familyaya ait 69 kus türü belirlenmistir. Bu türlerden 29'u tüm mevsimlerde görülen yerli tür, 23'ü yazın görülen yaz göcmeni, 12'si kıs göcmeni, 5'i bir defa rastlanan transit göcmendir. En cok tür 42 ile Nisan ayında, en az tür 26 ile Mart ayında sayılmıstır.