Sapanca

Sapanca

  • SAPANCA
  • SAPANCA
  • SAPANCA
  • SAPANCA

Cografi Konum

Sapanca, Sakarya iline baglı bir ilcedir. Kuzeyinde Sapanca Gölü, dogusunda Sakarya merkez ilçesi Adapazarı, güneyinde Samanlı Dagları, Geyve ve Pamukova Ilcesi, batısında da Kocaeli merkez ilcesi Izmit yer alır. Yüz ölcümü 140 km², denizden yüksekligi de 36 metredir. Sakarya'nın alan olarak yüzölcümü en kücük, nüfus yogunlugu en fazla olan ilcesidir. iklim; kısları bol yagıslı, yagıslar genellikle kar seklindedir. Yazları ise sıcak ve nemlidir.

Turizm

Istanbul basta olmak üzere civar kentler olan yakınlıgı ve bir göl ve yesillikler beldesi olması sebebiyle son dönemde kısa süreli tatiller için tercih edilmektedir. Özellikle göl civarına kurulan turistik tesisler ile turizm geliri her geçen gün artmaktadır. 1999 yılındaki deprem sonrası göl kenarındaki tesislerin kullanılamaz duruma gelmesi sonucu gerileme gösteren ilçedeki turizm son yıllarda yeniden canlanmaya baslamıstır. Özellikle ilçe çevresinde bulunan Masukiye, Kırkpınar gibi yerlesim birimlerinde pek çok tatil köyleri ve yazlıklar kurulmustur. Son senelerde gelisme gösteren bir diger bölge ise Masukiye yakınlarındaki Samanlı Daglarından en yüksegi olan Kartepe'dir. Burada kurulan yeni tesisler ile kıs turizmi de gelismeye baslamıstır.

Tarihi Yerler

* Bizans devri lahit ve mezar tasları

Bizanslılar döneminden kalma lahitler Sapanca Hükümet Konagı önünde sergilenmektedir. Lahitlerden ikisi 1976 yılında Ilmiye köyü yakınlarında, diger ikisi ise 1987 yılında TEM Otoyolu'nun yapım çalısmaları sırasında bulunmustur. Ayrıca Kurtköy köyiçi mevkiinde BITINYALI'lar dönemine ait son Kıralın saklanmak için yaptırttıgı kalelenin kalıntıları mevcuttur.

* Vecihi kapısı

Elde kesin bir bilgi bulunmamakla beraber Mimar Sinan tarafından yaptırıldıgı söylenen Kemer'in bulundugu yerden Ipek Yolu'nun geçtigi rivayet edilir. Kemer birkaç kez onarım gördügünden bügün sadece ana gövdesi tarihi eser niteligindedir. Kemer'in ilk onarımı 1905 yılında orijinal yapısı korunarak Sapanca'da Nahiye Müdürlügü yapan Yanyalı Vecihi Orhon tarafından yapılmıstır.

* Rahime Sultan Camii ve Rahime Sultan Tugrası

Sultan Abdülmecit'in 4. hanımı Rahime Sultan tarafından 1892 yılında yaptırılmıstır. 1967'de onarım görmüstür. Özgün yapısını büyük oranda koruyan caminin 17 Agustos depreminden sonra minaresi hasar görmüstür.

* Rüstempasa Camii

Kanuni Sultan Süleyman'ın damadı ve veziri olan Rüstem Pasa tarafından 1555 yılında Mimar Sinan'ın kalfalarına yaptırılmıstır. Ilçe Merkezinde bulunan camii zaman içerisinde bazı tadilatlar görmesine ragmen halen ibadete açıktır.

* Hasan Fehmi Pasa Camii

Osmanlı Veziri Hasan Fehmi Pasa tarafından 1885 yılında yaptırılmıstır. Sapanca'ya 3 km. uzaklıkta Mahmudiye köyünde bulanan camiinin içi çok güzel islemlerle süslüdür.

* Cami Cedid Camii

Çarsı içinde bulunan camii 1899 yılında yaptırılmıstır.Bu cami ismindende anlasıldıgıgibi cami cedid mah. yer almaktadır ve son yıllarda yapılan tamiratlarla çok güzel bir hal almıstır